„Śladami tajemnic Dolnego Śląska” dzień drugi.

Dzisiaj – 17 września 2019 r.   pojechaliśmy do Książa, by zwiedzić jeden z największych zamków w Europie.

Książański kompleks zamkowo-pałacowy wraz z otaczającym go parkiem jest trzecim pod względem kubatury, po Malborku i Wawelu, zamkiem w Polsce. Zamek znajduje się w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego.

Otoczenie rezydencji stanowią wielopoziomowe tarasy, będące miniaturami ogrodów w stylu francuskim.

Obejrzeliśmy dwukondygnacyjną komnatę balową zwaną Salą Maksymiliana, zajrzeliśmy do Salonu Zielonego, a także Salonu Białego oraz Salonu Chińskiego. Zobaczyliśmy Salon Gier i Salon Barokowy.  Na koniec zwiedziliśmy tajemnicze podziemia zamkowe.

Drugim punktem dzisiejszego zwiedzania był zamek Grodno położony na szczycie góry Choina (450 m n.p.m.) w Górach Czarnych.

Budynek bramny – bogato zdobiony.

W zamku ciekawostką były narzędzia tortur:

Po stromych , wąskich i krętych schodach weszliśmy na wieżę zamkową, skąd rozciągały się piękne widoki na Góry Wałbrzyskie i Sowie oraz Jezioro Bystrzyckie.

Na zamkowym dziedzińcu znajduje się studnia życzeń. Stojąc do niej tyłem należy wrzucić pieniążek i pomyśleć życzenie. Jeżeli trafimy – życzenie się spełni. Pieniążek wrzucamy lewą ręką przez prawe ramię.

I ostatni punkt zwiedzania dzisiejszego dnia – Sztolnie Walimskie.

Sztolnie Walimskie stanowią niewyjaśnioną do dziś tajemnicę II wojny światowej. W roku 1943 w północno-zachodniej części Gór Sowich oraz w okolicach Zamku Książ rozpoczęto prace górnicze i budowlane na niespotykaną dotąd skalę. Wydrążono kilometry korytarzy i pomieszczeń.

Przy budowie kompleksu „Riese” czyli „Olbrzym” pracowali jeńcy wojenni i więźniowie obozu koncentracyjnego Gross-Rogen.  Do dziś nie jest znane przeznaczenie tego przedsięwzięcia – fabryki zbrojeniowe, podziemne laboratoria, poligon testów broni nuklearnej siedziba ministerstw III Rzeszy, kwatera główna Hitlera.