24 czerwca wyruszyliśmy na pierwszy w tym roku piknik. Uznajemy go za zorganizowany z okazji Światowego Dnia Inwalidy. Na miejsce spotkania wybraliśmy pole namiotowe w miejscowości Zapora. Jest tu miejsce na ognisko i dużo zadaszonych wiat ze stołami i ławkami. Uczestników pikniku powitała przewodnicząca Zarządu Rejonowego PZERiI Urszula Szuba. Życzyła przyjemnego spędzenia czasu. I tak było. Humory dopisały i pogoda też.
A teraz trochę przybliżymy historię tego miejsca. Mieszkamy blisko, a na pewno wielu z nas nie wiedziało tego, o czym napiszemy niżej.
System hydrotechniczny Brdy w Borach Tucholskich to zespół funkcjonujących w większości do dziś urządzeń, które od półtora wieku regulują stosunki wodne w okolicy, a od kilkudziesięciu lat stanowią ciekawy element popularnego szlaku kajakowego.
Zaczęło się w połowie XIX wieku od zapotrzebowania pruskiego wojska na siano dla koni służących w jednostkach kawaleryjskich i transportowych. Do jego produkcji nadawały się doskonale wykarczowane niedługo wcześniej połacie, które trzeba było jedynie odpowiednio nawodnić. Właśnie w tym celu podjęto prace nad zaprzężeniem Brdy do realizacji strategicznego planu zaopatrzenia garnizonu Prus Zachodnich w paszę. Głównym elementem systemu stał się zbiornik w miejscowości Zapora, z kaszubska nazywany Jeziorem Mylof. Był niczym innym jak jedynie poszerzonym korytem rzeki Brdy, gromadzącym i spiętrzającym wodę. Stąd woda płynęła 30-to kilometrowym kanałem rozdzielającym się na liczne odnogi, aż na tzw. Czerskie Łąki – właściwe miejsce produkcji strategicznego siana.
Z czasem produkcję „paliwa” dla koni, zastąpiła produkcja energii elektrycznej – wody Jeziora Mylof wykorzystano do napędzania turbiny w funkcjonującej do dzisiaj elektrowni wodnej. Zapora wodna została wybudowana w 1849 roku i jest jedną z najstarszych w Polsce, a do tego jedyną zaporą schodkową!!!
W 1998 r. do użytku oddano nowo wybudowaną hydroelektrownię o mocy 2,0 MW, w której przepust wody z zapory w formie schodków ma spadek 12 m i osiąga szybkość 22 m/s. W tym miejscu zaczyna się również niezwykła budowla hydrotechniczna o długości 31 km, a mianowicie Wielki Kanał Brdy, który płynie równolegle do głównego nurtu rzeki.
(za:www.pomorskie-travel)
Wyjazd możliwy był dzięki dofinansowaniu przez Wójta Gminy Chojnice zadania publicznego „Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych”. W ramach projektu zorganizowane będą działania integracyjne pod nazwą „Integracyjne środy” dla seniorów zamieszkujących gminę Chojnice. Projekt realizowany będzie w terminie 01.05-31.10.2020 r.