Kolejną środę spędziliśmy na wycieczce po Zaborskim Parku Krajobrazowym.
Zaborski Park Krajobrazowy powstał na podstawie uchwały nr XI/68/90 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy z 28.II.1990 r. Początkowo nosił nazwę Chojnicki i organizacyjnie podlegał pod Tucholski Park Krajobrazowy z siedzibą w Tucholi, aby w 1991 r. zmienić nazwę, nawiązującą do historycznej Ziemi Zaborskiej, południowej części Kaszub. Park powstał w celu ochrony i popularyzacji dziedzictwa przyrodniczego, kulturowego i krajobrazu północno-zachodniej części Borów Tucholskich. Obecnie powierzchnia ZPK wynosi 34.026 ha. Od czerwca 2010 wchodzi on w skład największego w Polsce Światowego Rezerwatu Biosfery Bory Tucholskie.
Pierwszym przystankiem na naszej trasie był punkt widokowy na Jezioro Charzykowskie, znajdujący się w miejscowości Bachorze. Jezioro Charzykowskie jest jeziorem polodowcowym, znajduje się na 7 miejscu wśród jezior Pojezierza Pomorskiego i 21 miejscu wśród jezior Polski. (1363,8 ha).
Z Bachorza przejechaliśmy do jednej z największych i najstarszych wsi południa Kaszub, położonej nad Brdą, między jeziorami Witoczno i Karsińskim o nazwie Swornegacie.
Obecna nazwa wsi ustaliła się w XIX w. Pochodzi od dwóch kaszubskich słów: swora, czyli warkocz pleciony z korzeni sosnowych, wykorzystywany do umacniania, czyli gacenia, brzegów jezior i rzek przez mieszkańców.
O wszystkim opowiedziała nam pani Grażynka z Zaborskiego Parku Krajobrazowego, która była naszym przewodnikiem.
Zwiedziliśmy Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego, w którym eksponowane są pamiątki i dobra kulturowe kaszubskiej wsi.
Można tu obejrzeć narzędzia i sprzęty używane dawnej w gospodarstwie domowym i przy uprawie roli oraz eksponaty sztuki ludowej.
Można też kupić pamiątki będące pracami okolicznych mieszkańców.