Galeria BT – można tu nabyć wyjątkowe przedmioty wykonywane przez rękodzielników z regionu. Jest to miejsce, w którym artyści ludowi mogą zaprezentować swoje wyroby.
W tym miejscu od XIV do XVIII wieku wznosił się zamek, który był zaliczany do jednego z najbardziej warownych na Pomorzu. Zamek został rozebrany po pożarze miasta w 1871 roku. Jedyne relikty murów zachowały się w piwnicach. Dziś mieści się tu Urząd Miasta.
Dwa miecze – legendarne „nagie miecze”, które Wielki Mistrz Krzyżacki Ulrich von Jungingen podarował pod Grunwaldem Królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle pochodziły z Tucholi. Komtur Tucholski Heinrich von Schwelborn zawsze woził przed sobą dwa miecze na znak swego rzekomego męstwa. Zabrakło mu go jednak pod Grunwaldem, gdzie uciekł z pola walki. Zginął haniebnie dogoniony przez pogoń i ścięty przez harcowników.
Patronką Tucholi jest św. Małgorzata, która widniała na wszystkich pieczęciach miejskich. Według legendy miała ona uchronić miasto i mieszkańców podczas oblężenia Tucholi, kiedy to ukazała się obrońcom nakazując rzucać we wrogów chlebem. Najeźdźcy przekonani, że w grodzie znajdują się zapasy jedzenia wystarczające na przeczekanie długiego oblężenia, odstąpili od próby zdobycia miasta.
Muzeum Borów Tucholskich znajduje się w budynku z przełomu XIX i XX wieku, który swoją architekturą nawiązuje do dawnych spichlerzy.
Makieta przedstawia zabudowę miejską wraz z przylegającym od zachodu zamkiem komturskim. Miasto otoczone było owalnym pierścieniem murów miejskich wzniesionych w XIV wieku. Kamienno-ceglany mur wzmocniony był 15 basztami i miał trzy bramy: Świecką, Chojnicką i Zieloną. Do zamku składającego się z trzech części: zamku niskiego (podzamcza), zamku średniego (przedzamcza) i zamku wysokiego prowadziła brama i furta zamkowa.