18 sierpnia 2022 r. Chojnice – I

Dzięki uprzejmości pana Kazimierza Jaruszewskiego – chojnickiego radnego i pasjonata historii – mogliśmy kolejny raz poczuć się jak turyści w naszym mieście. Umówiliśmy się w najbardziej charakterystycznym miejscu na Starym Rynku – przy fontannie.

Wysłuchaliśmy historii powstania chojnickiego ratusza. Wybudowano go na początku XX wieku w północnej części rynku. Oddany został do użytku w 1904 r. Usytuowany jest kalenicowo. Ma dwa piętra na wysokich suterenach i trzecie w szczycie budynku. Wysoki, schodkowy szczyt ze sterczynami powoduje, że wydaje się wyższy niż jest. Na neogotyckiej fasadzie z czerwonej cegły znajdują się modernistyczne dekoracje. Są motywy sów i pszczół, symbolizujące mądrość i pracowitość. W czasach I Rzeczypospolitej Chojnice na sejmiku województwa pomorskiego i sejmiku generalnym Prus Królewskich reprezentowały interesy pobliskich miast: Człuchowa, Czarnego, Debrzna i Białego Boru.

Poniżej widok z balkonu chojnickiego ratusza.

Balkon obejmuje środkową część ratusza. Ma ozdobną balustradę, wsparty jest na konsolach w kształcie rzeźbionych głów. Takie same głowy podpierają wykusz na wysokości drugiego piętra. W nadokiennikach i płaskorzeźbach międzyokiennych są płaskorzeźby przedstawiające emblematy rzemiosła i handlu.

Przeszliśmy do sali obrad ratusza.

gdzie dowiedzieliśmy się, jak wyglądają prace radnych, kto może uczestniczyć w posiedzeniach, gdzie zajmują miejsca burmistrz, wiceburmistrz, skarbnik, dyrektor generalny, poszczególne kluby, a także przewodniczący osiedli i przedstawiciele mediów.